Notice: Use of undefined constant stat - assumed 'stat' in /public_html/pljp/wp-content/themes/graphene/includes/theme-compat.php on line 2
Michał Bardadyn - Polsko-Japoński Program Doktorancki

Michał Bardadyn

Od kiedy do kiedy: lipiec-sierpień 2011 (NIMS-WUT Joint Graduate Program)
Grupa w NIMS:  Nanomaterials Architecture
Opiekun NIMS: PhD Akiko Yamamoto
Superviosor WUT: K. J. Kurzydłowski

Temat projektu: Bioresorbowalne stopy Mg-Al do zastosowań medycznych

Bioresorbowalne stopy stosowane w medycynie planuje się wykorzystywać w takich aplikacjach jak śruby śródkostne, płytki kostne, stenty. Zaletą ich stosowania jest brak konieczności ponownej operacji mającej na celu usunięcie niepotrzebnego implantu. Najważniejszym celem przy ich udoskonalaniu jest opracowanie możliwości sterowania okresem ich resorbcji w ludzkim organizmie oraz wytworzenie stopów o dobrej biotolerancji. Zbadano 4 stopy: czysty Mg, Mg z 2%Al, Mg z 6%Al oraz Mg,6%Al, 2%Ca. Badania polegały na hodowli komórek L929 na powierzchni stopu. Biokompatybilność określana była na podstawie ilości komórek na powierzchni próbki po 1, 4 i 7 dniach. Badania wykazały, że najlepszą biokompatybilność wykazuje czysty magnez. Biokompatybilność spada wraz z podwyższeniem zawartości Aluminium w stopie.  Badania składu chemicznego i tomografii dowiodły, że w przypadku stopu z dodatkiem wapnia występuje druga faza wykazująca bardzo małą odporność korozyjną . Z tego względu stop ten wykazuje szybkość korozji znacznie wyższą niż czysty magnez.

 


Od kiedy do kiedy: czerwiec-październik 2013 (program NIMSu dla studentów zagranicznych)
Grupa w NIMS: NDT (Non-Destructive Testing)
Opiekun NIMS: PhD Mitsuharu Shiwa
Superviosor WUT: K. J. Kurzydłowski

Temat projektu: Sygnały akustyczne pochodzące od pękania wywołanego korozją naprężeniową stali SUS304

Głównym celem badań było zbadanie możliwości badania korozji naprężeniowej stali SUS304 o różnych właściwościach mechanicznych za pomocą emisji akustycznej.  Badania przeprowadzono na stali wyżarzonej oraz otrzymanej prosto po procesie produkcji (walcowania).  Test przeprowadzano na stanowisku wyposażonym w grzejnik z termostatem utrzymującym temperaturę 70oC oraz nawilżaczem zapewniającym stałą wilgotność powietrza na poziomie 30%. Jako roztworu wywołującego korozję naprężeniową wykorzystano 25% roztwór MgCl2.

Badania wykazały, że w przypadku stali poddanej wyżarzaniu nie ma zarejestrowanych żadnych sygnałów akustycznych. W przypadku stali bez wyżarzania zarejestrowano dużą ilość sygnałów jednak część z nich pochodziła z powstawania i pękania bąbelków powstałych w wyniku korozji, które nie występowały w przypadku próbki wyżarzonej.

Wrażenia super!!!! z Panią Yamamoto spotkałem się wiele razy po zakończeniu praktyk za równo w Japonii jak i w Polsce. Dalej utrzymujemy kontakt i zawsze jak jest w Polsce to mi coś przywozi a ja coś daję jej. Tak samo jak spotykamy się w Japonii.  Znam Tokio jak Warszawę :) Oprócz Tokio miałem też urodziny na szczycie Fuji. Wniosłem na szczyt tort i dwa szampany. Co prawda świeczki nie chciały się zapalić z powodu braku tlenu, ale i tak świętowaliśmy. Świetna okazja do nauczenia się nowych rzeczy i poznania nowych ludzi. Kanadyjka, którą tam poznałem odwiedziła później Polskę. Pokazaliśmy jej całą Warszawę :) Odwiedził nas też Australijczyk i dwóch Japończyków. Warto jechać! Sam bym chętnie pojechał jeszcze raz. Może nie na jakoś długo, ale na miesiąc, żeby odwiedzić znane miejsca i znajomych :)