Notice: Use of undefined constant stat - assumed 'stat' in /public_html/pljp/wp-content/themes/graphene/includes/theme-compat.php on line 2
Anna Laska - Polsko-Japoński Program Doktorancki

Anna Laska

WUT-NIMS Joint Graduate Program

Imię i nazwisko: Anna Laska
Od kiedy do kiedy: od 1.07.2013 do 31.08.2013
Grupa w NIMS: Biometals Group, Biomaterials Unit
Supervisor NIMS: Akiko YAMAMOTO, PhD
Supervisor WUT: prof. Wojciech Święszkowski

Krótki opis przeprowadzonych badań:

Badania przeprowadzone w japońskim instytucie NIMS dotyczyły stopów magnezu, które są biodegradowalnymi metalami i mają potencjał jako czasowe implanty, w szczególności w ortopedii i kardiologii. Celem badań było zmodyfikowanie powierzchni stopu, aby poprawić jego cytokompatybilność. W trakcie praktyk przygotowano próbki, naniesiono odpowiednie powierzchnie, zmierzono kąt zwilżalności, zbadano adsorpcje białek i przeżywalność komórek na próbkach oraz poziom uwalniania się jonów magnezu.

Ogólne wrażenie:

Wyjazd do Japonii był niesamowitym przeżyciem. Praca w nowoczesnych laboratoriach, wyposażonych w najlepsze urządzenia badawcze jest doświadczeniem, które na pewno zaprocentuje na przyszłość. Pracownicy NIMS zorganizowali bardzo dokładnie moją pracę w ramach praktyk, udzielali fachowych rad i zawsze byli pomocni. W trakcie tych dwóch miesięcy nauczyłam się wielu nowych rzeczy i rozszerzyłam swoje naukowe horyzonty. Poza strona naukową dbano o nas również poza laboratorium. Zorganizowano wycieczkę do HITACHI, wycieczkę po różnych instytutach NIMS w celu zapoznania nas z możliwościami tej jednostki badawczej. Co więcej, wyjazd do Japonii był niezwykłym doznaniem kulturowym, miałam okazję poznać inną kulturę i mentalność. Zwiedziliśmy wiele fascynujących miejsc (Tokio, Kioto, Nara, Osaka, Fudżi).