Notice: Use of undefined constant stat - assumed 'stat' in /public_html/pljp/wp-content/themes/graphene/includes/theme-compat.php on line 2
Agata Kowalska - Polsko-Japoński Program Doktorancki

Agata Kowalska

Imię i nazwisko: Agata Kowalska
Od kiedy do kiedy: 3.07.2011-27.08.2011
Grupa w NIMS: High Temperature Materials Unit
Supervisor NIMS: prof. S. Kuroda
Supervisor WUT: prof. K. J. Kurzudłowski

Badania dotyczyły materiałów na powłoki łopatek turbin samolotów. Badaliśmy stabilność cieplną (oxidation test) oraz właściwości mechaniczne powłok.

Wyjazd do NIMSu był bardzo ciekawym przeżyciem. Była to moja pierwsza podroż do tak dalekiego kraju i tak bardzo odmiennego kulturowo.

Wiele osób uważa, że Japonia jest niezwykłym krajem, również ja to potwierdzam :) Można tam znaleźć po prostu wszystko i jeszcze więcej! Od najnowocześniejszych technologii, niesamowitych klubów, po miejsca z których aż na odległość czuć ducha starożytnej kultury. Na ulicach Tokio można spotkać typowych „sararimanów” w czarnych garniturach i ludzi przebranych za postacie z anime. Japończycy są mistrzami w pokazach sztucznych ogni, a w wakacje jest ich po prostu mnóstwo.

Japończycy są zupełnie inni niż Polacy, co sprawia że praca z nimi na pewno jest zupełnie inna i BARDZO CIEKAWA. Można się od nich wiele nauczyć.

W laboratorium zajmowałam się badaniem powłok na łopatki do turbin samolotów. Poznałam trzy metody nakładania powłok: HVOF, Warm Spray i Plasma Spraying. Bardzo mi się podobało, że mogłam zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium w innym kraju. Daje to świadomość co można by zmienić u nas, ale również w czym jesteśmy dobrzy.

Bardzo polecam wyjazd do NIMSu :)